Alaca'dan haberiniz olsun

Mevcut vekillere liste şoku!

Mevcut vekillere liste şoku!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday...
AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesi Çorum Milletvekili Adaylarını belirledi....
Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

9 ay önce - Alaca Belediyesi olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, 4500 vatandaşın aşevinden faydalandığını...

Yüksekokul arazisinde imar revizyonu Yüksekokul arazisinde imar revizyonu

6 sene önce Bir yorum
2.190 views
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

ışıkAlaca Eğitim Vakfı Yöneticisi Bahattin Işık, Meslek Yüksekokulu Kampüsüyle ilgili gazetemize bir açıklama yaptı.
Bilindiği gibi Alaca Eğitim Vakfı tarafından arazisi temin edilerek oluşturulan kampus alanına ŞİNPAŞ tarafından yaptırılacak Alaca Meslek Yüksekokulu inşaatının hafriyat çalışmalarına geçen yıl başlanmış, ancak tarla sahiplerinin birtakım itirazları sonucu SİNPAŞ tarafından hafriyat çalışmaları durdurulmuştu.
Alaca Eğitim Vakfı Yöneticisi Bahattin Işık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Vakıf yetkilileri olarak, arazi sahiplerinin itirazlarının ne olduğunu anlamak için onlarla bir araya geldik, Belediye Başkanımızla birlikte sorunlarını dinledik. İtirazlar 3 temel noktada toplanıyordu:
1- 800 dönümlük bir alanda yapılan imar uygulaması nedeniyle, özellikle yüksekokula uzak kalan arazinin tarla vasfını kaybedip arsaya dönüşmesi sonucunda, küçük parsellerde tarım yapılamaması, arsaya ürün ve mazot desteğinin kalkması gibi mağduriyetlerin meydana geldiğini gördük.
Diğer taraftan uzakta kalan bu kısım, arsaya dönüştüğü halde yakın zamanda yapılaşma olmayacağı halde emlak vergisi ödenmek zorunda kalınmasının memnuniyetsizliğe neden olduğunu anladık.
2- İmar çalışmasındaki 18. Madde uygulaması nedeniyle arazi sahiplerinin %30-40 civarında kayba uğrayacak olmaları, hemşerilerimizde arazileri ellerinden alınıyor duygusu yaratmış.
3- İmar çalışmasının ayrıntılarının arazi sahiplerine anlatılmamış olması kırgınlıklara neden olmuş.
Ayrıca imar planının iptali için Çorum İdare Mahkemesinde dava açıldı.
Öncelikle bu sorunların kaynağı nedir ona bakmak lazım:
1- Kampus alanı oluşturma çalışmalarını başlatınca hayırsever hemşerimiz Abdullah Aktaş’tan daha önce yüksekokul için hazineye verdiği araziye ek olarak 13 dönüm daha bağış aldık. Galip Yeşilbaş aynı yerden 25 dönüm yeri, dönümü 4.000 TL’den 100.000 TL’den Vakfa bağışlamak üzere satın aldı. Ümit Tokgöz aracılığıyla Şükrü Ilgın’ın 11 dönüm yerini bağış olarak aldık ve Hazine yeriyle birlikte toplam 70 dönümlük bir alan oluşturduk.
Kampus arazisi için 150 dönümlük yere ihtiyaç duyulması nedeniyle öncelikle civardaki parsellerden satın almak için görüşmelere başladığımızda, hemşerilerimiz tarlanın dönümüne 15-20.000 TL istemeye başladılar. Yani öyle ki dönümü 4.000 TL’ye alınan tarlayla sınır arazinin dönümü için 15.000 TL olmak üzere 26 dönüm tarlaya tam 400.000 TL istenince satınalma yolu kapanmış oldu. Böyle bir durumda yapılacak işlem olarak imar planı için 18.madde uygulanarak Belediye aracılığıyla okul alanı oluşturarak kampus alanını 150 dönüme çıkaracak bir uygulama yapılmak zorunda kalındı. 150 dönüme ulaşmak için gerekli olan 80 dönümü 18.maddeden elde etmek için de yaklaşık 800 dönüm arazide imar çalışması yapıldı. 800 dönümlük alanda yapılan imar çalışması da uzun süre yapılaşma olamayacak yerlerin bile arsaya dönüştürülmesine neden oldu ve böylece bir takım mağduriyetler oluştu.
2- İmar çalışmasındaki 18. Madde uygulaması nedeniyle arazi sahiplerinin %30-40 civarında kayba uğramaları, imar çalışmasının hukuki sonucudur. Tarlaları imara açıp arsaya dönüştürmek için yasada öngörülen kesintiler yapılarak, yol açılması, cadde ve sokaklar yapılması, park yeri, okul yeri ve cami yeri bırakılması zorunluluktur. Hem tarlam arsa olsun, hem de eksilmesin demek hukuken mümkün değildir.
3- İmar çalışmasının ayrıntılarının arazi sahiplerine anlatılmamış olması Vakıf Yönetimimizin tercihidir, bu hususun Belediye ile ilgisi bulunmamaktadır. Başka türlü bu kampus arazisinin oluşturulamayacağını inandığımız için böyle bir tercihte bulunduk.
“BU PROJE; ÖZ ALACALI
BİR PROJEDİR”
Sorunun çözümüne gelince; arazi sahipleri ile yapılan görüşmelerden sonra Vakıf Yönetimi olarak Belediye Başkanımız, Milletvekilimiz ve Bakan Yardımcımız ile bir araya gelerek sorunları masaya yatırdık ve olabildiğince sorunu azaltacak bir yöntem geliştirmek için, daha önce 800 dönümlük alanda yapılan imar çalışmasını daraltarak, uzakta kalan 450 dönüm yerin tekrar tarlaya dönüşmesi ve sonuç itibarıyla kampus alanının 100 dönüme düşürülmesi yolunu seçtik.
Bu konuda Ankara’da Şehir Plancıları tarafından yürütülen imar çalışmalarının sonucunda, Alaca Belediye Meclisi 7 Mart 2013 tarihli toplantısında İmar Revizyonu kararı alarak süreci başlattı ve 450 dönümlük alanı tekrar tarlaya dönüştüren kararı aldı. Bu çalışmalar tamamlanınca hafriyat çalışması yeniden başlayarak inşaata devam edilecek inşallah, hemşerilerimiz müsterih olsun.
Tabi kampus alanı içerisinde arazisi kalan hemşerilerimiz imar çalışmalarından sonra % 30-40 kayba uğrasalar da yüksekokula komşu arsaları olacağı için arazileri değerlenmiş olacak. Ancak buna rağmen hala mağduriyetlerinin giderilmediğini iddia edenlerin kampus alanındaki tarlalarını, hayırsever hemşerilerimizin aracılığıyla Vakıf olarak dönümü 5.000 TL’den almaya hazırız, hem de imar çalışmasından önceki tarla büyüklüğü üzerinden. Zaten arazi toplulaştırması nedeniyle bu bölgede bir imar çalışmasının yapılacağı ve hemşerilerimizin arazilerinin %10-15’ini toplulaştırmada kaybedeceği ve bu bölgede tarlaların yerlerinin değişeceği de bilinen bir gerçektir.
Bu kadar büyük bir harcama yapıp tarlaları arsaya çevirdiği için Belediyemize teşekkür edeceğimize, kayıplarımızı bahane ederek sadece eleştiriyoruz. Unutmayalım ki daha devlet, okul binası yapmadan, Alaca’ya 2012 yılında yüksekokul açılmışsa bundaki en önemli katkı Belediye Başkanımızın kullandığı hizmet binasını bedelsiz olarak Hitit Üniversitesine tahsis etmiş olmasıdır. Yine eski ve yeni Vekilimizin YÖK ve Hitit Üniversitesindeki büyük çaba ve gayretleriyle çok iyi bölümler seçilerek tam dolu kapasiteye ulaşılmış olduğu asla unutulmamalıdır.
Vakıf Yönetimi olarak 3 defa İstanbul’a Sn. Avni Çelik ile görüşmeye gittik, 6-7 defa Alacaya gelip arazi baktık, toplantılar yaptık. Bütün bunlardan ne Sn. Galip Yeşilbaş’ın ne de benim hiçbir beklentimiz olamaz, bilakis vakit ayırarak çok kıymetli zamanımızı doğup büyüdüğümüz yere katkıda bulunmaya harcamaktan mutlu oluyoruz. Eski ve yeni vekilimizin Yüksekokul konusundaki çok büyük katkılarını çabucak unutuyor, sürekli eleştiri-yoruz. Sn. Avni Çelik ilçemiz için, hemşerilerinin gelişmesine katkıda bulunmak için memleketine 7-8 milyon TL yatırım yapıyor, biz Alacalılar olarak alkış tutmamız gerekirken hala eleştirecek yer arıyoruz. Hayır hizmetleri fedakarlık gerektirir, o yüzden hemşerilerimizden fedakarlık bekli-yoruz.
Son olarak Alacalı hemşerilerimiz bir şeyi gözden kaçırmasınlar: Bu kampus arazisinin ve yapılacak inşaatın Devlet ile Hitit Üniversitesi ile hiç bir alakası yoktur, Devletin zerre katkısı yoktur. Bu proje; öz alacalı bir projedir. İnşaat bitince kampusun mülkiyeti Vakfımızda olacak, biz kampusu Hitit Üniversitesine kullanması için tahsis edeceğiz.
Lütfen bu projeye engel olma-yalım, katkı sağlayalım ki yüksekokulumuz fakülteye dönüşebilsin.”

Bir yorum yapıldı “Yüksekokul arazisinde imar revizyonu

  1. serdar çaşkuna kapak olmuş gerçek alaca sevdalıları bu fakülte alacaya gelecek kim ne kadar engel olsada siyasi davransada gelecek başkan eyvaz bu fakülteyi getirecekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir