Alaca'dan haberiniz olsun

Mevcut vekillere liste şoku!

Mevcut vekillere liste şoku!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday...
AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesi Çorum Milletvekili Adaylarını belirledi....
Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

9 ay önce - Alaca Belediyesi olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, 4500 vatandaşın aşevinden faydalandığını...

Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik MYO’dan tanıtım atağı Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik MYO’dan tanıtım atağı

10 ay önce Yorum yok
328 views
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Alacalı öğrenciler ile Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun öğretim, meslek ve kariyer odaklı buluşması

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun öğretim elemanları, 24-26 Nisan tarihleri arasında Alaca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Nedim Tuğaltay Anadolu Lisesi, Alaca Anadolu İmam Hatip Lisesi, Alaca Mehmet Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Alaca Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile buluştu. Buluşmanın odağında, söz konusu liselerin son sınıf öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda dikkat etmeleri gereken püf noktaları, ÖSYM sınavlarının güncelde ve geleceklerindeki yeri, Dikey Geçiş Sınavı’nın önemi ile Hitit Üniversitesi’nin DGS ile yerleştirme başarısı ve Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun imkanları vardı.

Öğrencilere yönelik sunumunu gerçekleştiren Hitit Üniversitesi Avni Çelik Alaca Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Komisyon Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Özgen Yılmaz, ÖSYM sınavlarının öğrencilerin hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Bu sınavlara hazır olmak için eğitim-öğretim süreçlerinden edindiklerinizi iyi kullanın ve genel kültür düzeyinizi daima yüksek tutun” dedi.

İlköğretim süreçlerinden başlayan sınavlara hazırlık mevhumu, bireylere hayatlarının önemli bir süresi boyunca eşlik ettiğini dile getiren Özgen Yılmaz, şu ifadelere yer verdi; “Bu nedenle, gençlerimizin ÖSYM sınavları ile barışık ve kendilerini devamlı geliştirmeye açık olmaları gerekmektedir. Ayrıca sınavların yapılma usulünde resmi güncellemeler yapılmaktadır. Bu gelişmeleri de yine gençlerimizin yakında takip etmesi çok önemlidir.

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun tanıtılması amacı ile yapılan sunumlardaki ana vurgulardan birisi Teknik Liseler’de okumak ve Meslek Yüksekokulları’nda öğrenim görmek üzerineydi. Öğrencilerin bir kısmının aklında bulunan “Teknik Lise ve Meslek Yüksekokulları’nda okumak dezavantajlıdır.” algısı yanlıştır. Ülkemizdeki ara eleman ihtiyacı göz önüne alındığında, özellikle meslek yüksekokulları bu ihtiyaca net yanıt verebilme özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Öğrenciler kendilerini çok çalışarak iyi bir şekilde yetiştirdiklerinde Önlisans öğrenimleri sonrası karşılarına pek çok mesleki ve ileri kariyer tabanlı seçenek çıkmaktadır. Öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken nokta, devamlı çalışmaya ve sürekli öğrenim kavramına açık olmalarının gerekliliğidir.”

Sunumlarda aktarılan önemli konulardan bir diğerinin ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu ifade eden Özgen Yılmaz, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere üniversitelere yerleştirme sisteminde bazı değişikliklerin yapıldığı, bu değişiklikleri sunumlar aracılığı ile öğrencilere hatırlattıklarını söyledi.

Özellikle önlisans programlarını tercih edecek öğrencilerin sınav kapsamındaki Temel Yetenek Testi (TYT)’ne yoğunlaşmaları gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, “TYT’de 150 puandan az olamamak koşulu ile okumayı düşündüğü bölümün/programın yeter puanını elde eden bir öğrenci önlisans programlarını tercih etme hakkı kazanacaktır. Burada dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta, sınavdaki Türkçe ve Temel Matematik bölümlerinin her birinden en az 0.5 net almaları gerektiğidir. Aksi takdirde, yüksek net elde etmiş olsalar dahi sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır” dedi.

Öğrencilere seslenen Yılmaz; açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“YKS sırasında yaklaşık 1.5 milyon öğrenci ile yarışmaktasınız. DGS (Dikey Geçiş Sınavı) kapsamında ise rakip sayınız 300 binlere kadar düşmekte. Bu nedenle, önlisans programları sonrası lisans öğrenimine geçişi mutlaka değerlendiriniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) – ÖSYM 2017 DGS Değerlendirme Raporun’nda – Meslek Yüksekokulları (MYO) ve Açıköğretim Fakültesi (AÖF) önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmaları amacıyla uygulanan bir sınav olarak tanımlanmıştır. MYO son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

DGS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda bir defa uygulanmaktadır. Sınavda lisans başarısında etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçen 120 soru bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, önlisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik değil, farklı alanlarda eğitim gören önlisans mezunlarının cevaplayabilecekleri niteliktedir. DGS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda bir defa uygulanmaktadır. Sınavda lisans başarısında etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçen 120 soru bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, önlisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri  ölçmeye yönelik değil, farklı alanlarda eğitim gören önlisans mezunlarının cevaplayabilecekleri niteliktedir.

Adayların önlisans mezuniyet alanlarına göre dikey geçiş yapabilecekleri lisans programları ve bu lisans programlarının puan türleri DGS kılavuzunda verilmektedir. Tercih edebilecekleri lisans programlarının puan türlerine göre adayların DGS-SAY, DGS-EA ve DGS-SÖZ puanları hesaplanmaktadır. DGS puanları hesaplanan adaylar, dikey geçiş yapmak istedikleri en fazla 30 lisans programını tercih edebilirler.

ÖSYM’nin hazırladığı “2017 DGS Değerlendirme Raporu”nda, Üniversitelere göre DGS’ye katılan aday sayıları ve yerleşen aday sayılarına da yer verilmiştir. Sayısal verilere göre devlet üniversiteleri için %36.15 yerleşme oranı gerçekleştiği görülmektedir. Üniversitemiz meslek yüksekokulları mezunlarından DGS’ye başvuran 1032 adaydan 397’si yerleşerek Türkiye ortalaması üzerinde olan %38.47’lik bir yerleşme oranı gerçekleşmiştir. Bu sonuçlarla, Üniversitemiz listede yer alan 102 devlet üniversitesi sıralamasında bazı büyük ve köklü üniversitelerin de önüne geçerek, 56. sırada yer almıştır.”

“MYO’DA AKTİF 6 BÖLÜM BULUNUYOR”

Son olarak Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu ile ilgili de bilgiler veren Özgen Yılmaz, şöyle konuştu:

“Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu bünyesinde aktif öğretim vermekte olan 6 bölüm bulunmaktadır: Elektronik ve Otomasyon Bölümü, Gıda İşleme Bölümü, Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü, Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü ve Veterinerlik Bölümü. Bu bölümler sahalarında deneyimli öğretim elemanları ile temsil edilmektedir. Ayrıca Meslek Yüksekokulu’nun imkanları her geçen gün artmakta ve öğrencilere daha çok çeşitte öğrenim imkanları sunmaktadır. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize yemek bursu ve ders dışı zamanlarda okulumuz içerisindeki laboratuvarlarında ücretli olarak kısmi zamanlı çalışma imkanı sağlanmaktadır. 2017-2018 Öğretim yılı boyunca, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) tarafından Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerine ayrıca burs verilmiştir. Bina içi düzenlemeler engelli öğrencilerin en rahat şekilde etkinliklerini yapabileceği ve bilgi alabileceği şekilde yapılmıştır. Tanıtım amacıyla ziyaret edilen liselerde öğrenciler Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nu tanıdıkça ilgileri artmış ve bünyesindeki bölümlere ilişkin bilgilere rağbet göstermiştir. Tanıtımlar sırasında yapılan ankete toplam 105 öğrenci katılmış ve bu öğrencilerin 71’i Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun bölümlerini tercihleri arasına alabileceklerini belirtmiştirler. Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nu tercih etmekle sadece bu yüksekokulun imkanlarına değil aynı zamanda Hitit Üniversitesi’nin öğrencilere sağladığı imkanlara erişmiş olacaksınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir