Alaca'dan haberiniz olsun

Mevcut vekillere liste şoku!

Mevcut vekillere liste şoku!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday...
AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

AK Parti’nin Çorum adayları belli oldu!

9 ay önce - AK Parti, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesi Çorum Milletvekili Adaylarını belirledi....
Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

Alaca Belediyesi aşevinden 4500 kişi faydalanıyor

9 ay önce - Alaca Belediyesi olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, 4500 vatandaşın aşevinden faydalandığını...

DSİ yatırımları Ankara’da değerlendirildi DSİ yatırımları Ankara’da değerlendirildi

6 sene önce Bir yorum
1.854 views
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

dsiDevlet Su İşlerinin Çorum’daki Yatırımları Ankara’da Orman Su İşleri Müsteşarı Lütfi Akça’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda değerlendirildi. Toplantıya; Çorum Valisi Sabri Başköy, Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Aslan, DSİ 5.Bölge Müdürü Hacı Haksal, DSİ Çorum ve 5.Bölge Şube Müdürleri katıldı.
Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada 2012 yılında yapılan çalışmalar ve 2013 yılında planlanan işlerle ilgili teknik ve görsel bilgiler verildi.
Toplantı, İl Özel İdaresinden, Devlet Su İşlerine devri yapılmış ve yapılma aşamasında olan sulama projelerinin değerlendirilmesiyle başlandı. Devir işlemleri devam eden projelerin ve süreçlerinin hızlandırılmasıyla ilgili DSİ 5.Bölge ile İl Özel İdaresi yetkilileri görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı ile ilgili yapılan açıklamalar şu şekilde;
DSİ 2012 yılı Yatırım ve Uygulama Programında toplam 43 adet iş için 36 milyon TL. harcama yapılmıştır. Bu kapsamda 2 adet Planlama, 14 adet Proje, 6 adet Büyük Su İşleri, 4 adet Gölet ve Gölet Sulaması, 10 adet Taşkın Koruma, 2 Adet Taşkın Rusubat Kontrolü, 1 adet Bina Tesis ve Onarımı ve 4 adet İşletme ve Bakım – Onarım işi yapılmıştır.
PROJE PROGRAMINDAKİ İŞLER
Alaca İçme suyu isale hattı devam ediyor (inşaat) Arıtma tesisi projesi tamamlanmak üzere akabinde ihalesi yapılarak başlanacak. Hatap ve Yenihayat barajı atıksu toplama ve arıtma tesisi projesi yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Obruk Barajı Mansabı Kızılırmak Yatak Tanzimi Planlama ve Projesi ile Hatap Barajı Sulaması Ek Saha proje yapımı tamamlandı. Obruk Dutludere Pompaj Sulaması projesi tamamlanarak ihale edilmesi planlanıyor. Koçhisar barajı sulama projesi tamamlanmak üzere. Tımarlı Sulaması 2.Kısım İkmali Proje yapımı devam ediyor, yılsonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.
TAŞKIN KORUMA VE TESİS YAPIMI
Taşkın Koruma ve Tesis Yapımı işlerinde 2012 yılı içerisinde; Alaca İlçe Merkezi, Merkez Laloğlu Köyü Köy içi ve Darkayabel Deresi, Kargı Yandereleri (Karakise Dereleri) ıslahı ikmali, Sungurlu Tatlı Köyü Kili Deresi 2.Kısım, Sungurlu İlçe Merkezi Akçay Deresi, Bayat ilçesi 1 adet bent onarımı tamamlanmıştır.
2013 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan işler ise; Merkez Gülabibey Mahallesi 1.Kısım Taşkın Koruması, Merkez Konaklı Beldesi (Sözleşme aşamasında), Bayat Derekütüğün Köyü Kocaçay Deresi, Uğurludağ Eskiçeltek Köyü Dereyar Deresi, Alaca Alacahöyük Beldesi Horanözü Deresi, Merkez Sülüklü Deresi İkmali işi Belediyece imar revizyonu yapılıyor tamamlandığında ihalesi yapılacak. Osmancık İlçemiz için büyük projelerden Osmancık İlçe Merkezi kuzey yamaçlarından gelen yan derelerin taşkınlarından kuşaklanma kanalları ile korunması işi ön çalışmaları tamamlandı yıl içerisinde ihalesi planlanıyor. Bayat ilçemiz için önem arz eden Bayat çayı ıslahı çalışmalarına idare imkânları ile başlanmış ve çay üzerindeki köprünün yıkılarak yeniden yapımının ek programa alınması için çalışma yapılacağı belirtildi.
GÖL-SU PROJELERİ
Boğazkale Evci göleti yapımına başlanmış yılsonunda bitirilmesi planlanmakta, Sungurlu Aşağıfındıklı devam ediyor, Merkez Şeyhmustafa göleti yer teslimi yapıldı. Mecitözü Bayındır, Köprübaşı, Figani, Kuzuören ve Geykoca(yükseltme) göletleri projeleri yıl içerisinde tamamlanarak ihale yapılması planlanıyor.
Bayat Kunduzlu Göleti Planlama ve Proje yapımı yıl içerisinde tamamlanarak ek programda ihale edilmesi, Delice Sungurlu içme suyu Planlama işi yılsonunda bitmesi planlanıyor. İskilip Derekargın, Oğuzlar ve Osmancık Dereboğazı Göletleri Planlama ve Proje Yapımı ile Osmancık İncesu Barajı Planlaması ihaleleri yapılmış ve süreçleri devam etmektedir.
Proje İhale Süreci devam eden gölet projelerimiz; Osmancık Çampınar, Ortaköy Karahacip, sungurlu Ortakışla, Merkez Dağkarapınar, Alaca Küçükhırka, Merkez Serban ve Ortaköy Aşdavul göletleri.
Öninceleme aşamasında olan göletlerimiz; Alaca Sincan Göleti Yükseltilmesi, Mecitözü Hıdırlık göleti Yükseltilmesi, Alaca Perçem ve Kızkaraca Göleti Sulaması.
Bu arada yapılan görüşmelerde, yatırımların yapılması sürecinde söz konusu olabilecek mağduriyetlerin giderilmesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Bir yorum yapıldı “DSİ yatırımları Ankara’da değerlendirildi

  1. Hizmetlerinizi ve ae7ıklamalarınızı dikkatle oudkum. c7ok hoşuma gitti. c7ok gfczel hizmetler yapmışsınız. Kısıtlı imkanlarla bunları gere7ekleştirmek e7ok bfcyfck başarı. İnanıyorum ki Belediyenizin parasal imkanları daha fazla olsaydı e7ok daha iyi hizmetlere imza atardınız. Tabii aynı Başkanımızla aynı dcniversiteden devre arkadaşı, bir meslektaş, TOPRAKSU ve Kf6y Hizmetlerinden de mesai arkadaşımızın ve bir dostumuzun bu hizmetleri gere7ekleştirmiş olması ayrıca gurur verici. Belediye Başkanımızı tebrik ediyor, bundan sonraki e7alışmalarında da başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir